Wielkość tekstu

Urząd Gminy Sulęczyno

  Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o wydarzeniach odbywających się w szkołach. W ostaniem czasie m.in. odbył się szkolny turniej szachowy w Mściszewicach, Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej w Węsiorach, Akcja „Pola Nadziei” i wiele innych …..

   

   

  SZKOŁA PODSTAWOWA W SULĘCZYNIE

   

  POLA NADZIEI 2019

  W niedzielę 7 kwietnia 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Sulęczynie po raz piąty włączyli się w akcję pomocy Hospicjum Kartuskiemu w budowie - Pola Nadziei 2019. Wzięło w niej udział 14 wolontariuszy z Sulęczyna oraz jeden z SP Podjazy. Wolontariusze współpracowali także z uczniami szkół z Mściszewic i Klukowej Huty, rozdając żółte balony i żonkile, symbole nadziei. W Sulęczynie i Węsiorach udało się zebrać około 4 tys. zł.

   

  TEATR „ARTENES” – „ZŁODZIEJ CZASU”

      

  W dniu 4 kwietnia uczniowie klasy VI i Va Szkoły Podstawowej w Sulęczynie wzięli udział w przedstawieniu „Złodziej czasu” Teatru „Artenes”.

  Bohater spektaklu jest jednym z tysięcy młodych ludzi, którzy próbują zrealizować swoje marzenia dzięki „maszynie” kradnącej czas. Spektakl nie neguje wartości użytkowych mediów elektronicznych, ale zwraca uwagę na to, że w rzeczywistym świecie mija nas wiele ważnych chwil, jeśli uciekamy w świat wirtualny. Nawołuje do głębszej refleksji i rozsądku w ich wykorzystywaniu. Zwłaszcza w kontekście traconego beztrosko i bezpowrotnie czasu… Uczniom bardzo podobało się przedstawienie, zwłaszcza, że opisywało bliski im świat.

   

  REKOLEKCJE
  WIELKOPOSTNE 2019

   

  W dniach od 1 do 3 kwietnia 2019 roku  przeżywaliśmy w naszej szkole szczególne dni rekolekcji wielkopostnych. Tegoroczne rekolekcje prowadzili dla nas księża klerycy: Paweł i Dominik.Tematem spotkań były "Uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy". Głosząc nauki, rekolekcyjoniści docierali do serc i umysłów młodych ludzi. Wspólny śpiew piosenek kościelnych ubogacił czas ćwiczeń duchowych. Mocnym i wyzwalającym przeżyciem była modlitwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz Droga Krzyżowa. W ostatnim dniu rekolekcji księża z naszej parafii odprawili w naszych intencjach uroczyste Msze Święte kończące trzydniowe spotkania z Bogiem i Jego Słowem. 

  Czas rekolekcji był  to czas refleksji nad swoim życiem, czas pokuty i przebaczenia.

   

  MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ
  ANTYCZNY

   

  Klasy Va i Vb Szkoły Podstawowej w Sulęczynie rywalizowały w Między klasowym Turnieju Antycznym. Uczniowie przeprowadzili wiele ciekawych konkurencji np.: inscenizację mitu, turniej wiedzy, konkurs na danie, piosenkę, najpiękniejszą piosenkę, pokaz mody, plakat, list do Zeusa. Wszyscy świetnie się bawili, bardzo dobrze przygotowali zadania, które wymagały wszechstronnych umiejętności.

   

  POWIATOWY KONKURS
  MITOLOGICZNY

   

  Reprezentacja naszej szkoły brała udział w Powiatowym Konkursie Mitologicznym w Liceum nr 1 w Kartuzach. Mimo bardzo dobrych wyników nie udało się tym razem zdobyć finału. Marta, Olivier i Kacper mają nadzieję zawalczyć w następnym roku.

   

  SZKOŁA PROMUJACA
  ZDROWIE

   

        

  Szkoła Podstawowa w Sulęczynie jest szkołą promującą zdrowie, dlatego uczniowie klasy szóstej, łącząc miłe z pożytecznym, postanowili zredagować na lekcjach języka polskiego oraz wychowawczych gazety i gazetki zachęcające do zdrowego odżywiania się. W maju planujemy wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę i podzielić się nią z młodszymi kolegami oraz zorganizować dzień zdrowego odżywiania.

  Więcej informacji o wydarzeniach odbywających się w w/w szkole można znaleźć pod liniek - Szkoła Podstawowa w Sulęczynie 

   


  SZKOŁA PODSTAWOWA W PODJAZACH

   

  WYJAZD DO TEATRU SZEKSPIROWSKIEGO

   

   

   

   

  Dnia 25 marca 2019 roku uczniowie klas III - VIII Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Podjazach pojechali na wycieczkę do Gdańska, by zwiedzić unikatowe na skalę europejską miejsce - Gdański Teatr Szekspirowski. Teatr ten powstał w miejscu, gdzie od początku XVII wieku funkcjonował budynek Szkoły Fechtunku – pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej. Obecnie stoi tam jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata, inspirowany dawnym teatrem elżbietańskim. O jego wyjątkowości świadczy między innymi otwierany dach składającego się z dwóch o wymiarach 10mx22m, którego rozsunięcie zajmuje zaledwie 3 minuty. 

  Podczas wizyty w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim uczniowie mieli okazję obejrzeć jego salę główną, czyli serce teatru, w której odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Zasiadając w charakterystycznych galeriach można było poczuć się jak widzowie teatru w epoce elżbietańskiej. 
  Wyjazd ten był współfinansowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

  Więcej informacji o wydarzeniach odbywających się w w/w szkole można znaleźć pod liniek - Szkoła Podstawowa w Podjazach

   


  SZKOŁA PODSTAWOWA W WĘSIORACH

   

  KONKURS „DO HYMNU”

   

  W piątek 5 kwietnia w Szkole Podstawowej w Węsiorach miały miejsce eliminacje wojewódzkie II edycji ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych „Do Hymnu” organizowanego z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Zadaniem konkursu było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

  Wszyscy uczniowie klas IV-VIII odśpiewali pod okiem nauczyciela muzyki Marzeny Olszewskiej Hymn Polski oraz dwie pieśni patriotyczne. Zacne jury w składzie prof. Roman Grucza oraz dr hab. Aleksandra Grucza – Rogalska wysłuchało znakomitego występu dzieci. Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 11 czerwca 2019 roku, zatem trzymamy kciuki za szkołę z Węsior. W spotkaniu uczestniczyli także Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza, Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno Kazimierz Gliniecki, Prezes ZK-P O/ Sulęczyno Jan Gruchała, Dyrektor GOK Sulęczyno Zbigniew Zarzycki, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Węsior, grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Węsiorach na czele z Panią Dyrektor Klaudią Jereczek oraz rodzice dzieci.

  Na ręce Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Węsiorach złożono szczere gratulacje i podziękowania za znakomite odśpiewanie Hymnu, pieśni patriotycznych oraz dodatkowo zaśpiewanych na koniec dwóch utworów w języku kaszubskim.

   

   

  KONKURS RECYTATORSKI
  KASZUBSKI

  We wtorek 9 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Tryby w Węsiorach odbyły się eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodno Mowa” W eliminacjach wzięli udział uczniowie wszystkich placówek oświatowych z terenu gminy Sulęczyno – łącznie 28 osób. Recytujących teksty w języku kaszubskim oceniała komisja w składzie: Teresa Kozieniec, Jan Gruchała i Włodzimierz Bronk. Wyniki konkursu recytatorskiego w poszczególnych kategoriach przedstawiały się następująco:

  Kategoria klas: „O” o przedszkoli” :

  I miejsce – Malek Klaudia (Borek Kamienny)

  II miejsce – Fierka Maja (Mściszewice)

  III miejsce – Błonk Maja (Węsiory)

  IV miejsce - Czystowska Antonina (Węsiory)

  Kategoria klas: I-III Szkół Podstawowych:

  I miejsce – Gruchała Weronika (SP Podjazy)

  II miejsce – Bielawa Szymon (SP Węsiory)

  III miejsce – Jereczek Julian (SP Podjazy)

  W tej kategorii udział wzięli także: Cichosz Dawid (SP Węsiory), Gołąbek Julia (SP Sulęczyno), Klinkosz Amelia (SP Borek Kamienny), Klinkosz Milena (SP Borek Kamienny) i Wika Czarnowski Piotr (SP Sulęczyno)

  Kategoria klas: IV – VI Szkół Podstawowych:

  I miejsce – Stefańska Otylia (SP Węsiory)

  II miejsce – Pobłocka Karolina (SP Węsiory)

  III miejsce – Choszcz Izabela (SP Podjazy)

  W tej kategorii udział wzięli także: Białk Wiktoria (SP Sulęczyno), Birr Aleksandra (ZS Mściszewice), Jażdżewska Milena (SP Podjazy), Lehmann Aleksandra (SP Sulęczyno), Hinca Kinga (SP Borek Kamienny).

  Kategoria klas: VII/VIII Szkól Podstawowych i Gimnazjum:

  I miejsce – Pałubicka Monika (ZS Mściszewice)

  II miejsce – Jereczek Karolina (SP Węsiory)

  III miejsce – Biernat Wiktora (SP Węsiory)

  W tej kategorii udział wzięli również: Krefta Wiktoria (SP Sulęczyno), Gawin Weronika (SP Sulęczyno), Labuda Agata (SP Podjazy), Malek Zuzanna (SP Borek Kamienny) i Treder Dominika (ZS Mściszewice).

  Konkurs podsumowali Dyrektor SP Węsiory Klaudia Jereczek, Dyrektor GOK Sulęczyno Zbigniew Zarzycki wraz z komisją. Uczestnicy eliminacji gminnych konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz pamiątkowe kubki.

  Laureaci dwóch pierwszych miejsc w każdej kategorii będą reprezentować naszą gminę na eliminacjach powiatowych dnia 28 kwietnia 2019 roku w Kartuskim Centrum Kultury.

  Fotorelacja: KONKURS RECYTATORSKI KASZUBSKI 2019

  Więcej informacji o wydarzeniach odbywających się w w/w szkole można znaleźć pod liniek - Szkoła Podstawowa w Węsiorach

   


  ZESPÓŁ SZKÓŁ W MŚCISZEWICACH

   

  TURNIEJ SZACHOWY
  W MŚCISZEWICACH

   

   

  W dniu 28 marca 2019 r. odbył się I Turniej Szachowy o tytuł Mistrza Zespołu Szkół w Mściszewicach. W turnieju wzięło udział 21 zawodników w tym dzieci od 6 lat i młodzież uczestnicząca w zajęciach szachowych w ramach zadania publicznego pt. „Szachy w szkole 2018”.

  Turniej odbył się w dwóch grupach: chłopcy i dziewczęta, w systemie szwajcarskim, 7 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Współorganizatorami byli: Zespół Szkół w Mściszewicach, Mobilna Szkoła Szachowa „Pelmat” z Lipusza oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Mściszewice.

  Turniej został otwarty przez Pana Zdzisława Pelowskiego. Następnie przez prawie 4 godziny zawodnicy walczyli o zajęcie najwyższych miejsc. W czasie przerw wszyscy zawodnicy mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku i napojów. Po zawziętej rywalizacji nastąpiło podsumowanie i wręczenie nagród przez Panią Dyrektor ZS w Mściszewicach Renatę Węsierską oraz Pana Andrzeja Literskiego. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody z wyróżnieniem czołowych miejsc na podium, gdzie oprócz nagród rzeczowych otrzymali puchary i medale. Po uhonorowaniu zawodników nastąpiło również wręczenie dyplomu oraz nagrodę za zdobycie tytułu Mistrza Turnieju Szachowego Zespołu Szkół w Mściszewicach, które przypadło Piotrowi Mrozewskiemu z klasy VII. Nad poprawnością przeprowadzenia turnieju czuwał sędzia Zdzisław Pelowski z Mobilnej Szkoły Szachowej ”PELMAT”, zaś opiekunami całego wydarzenia byli dodatkowo: Andrzej Literski i Honorata Wrycza.

  Wszystkie szczegółowe informacje oraz wyniki z podziałem na grupy dot. tego turnieju można zobaczyć na stronie internetowej: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_2031/results.html?l=pl&tb=14_

   

  Więcej informacji o wydarzeniach odbywających się w w/w szkole można znaleźć pod liniek - Zespół Szkół w Mściszewicach 

   

   

  Czytany 497 razy