Wielkość tekstu

Jednostki i Organizacje

(OŚWIATA GOK GOPS OSP itp.)

  W czwartek 2 maja ekipa programu TVE 1 "Espańoles en el mundo" („Hiszpanie na Świecie”) odwiedziła Kaszuby.
  W programie „Hiszpanie na świecie” spotkacie ciekawych ludzi, poznacie ich pasje oraz odkryjecie niezwykłe miejsca, które czasem znajdują się bliżej, niż nam się wydaje. Osoba Susany Alegre Raso zachęciła hiszpańska telewizję by nakręcić program o jej pracy na Kaszubach, w Sulęczynie. Susana pochodzi z Galicji jest lektorem języka hiszpańskiego, współpracująca z GOK Sulęczyno.

   

  Prężnie prowadzi Koło Kultury Iberyjskiej działające przy ośrodku, jest również wokalistką zespołu Liarman, który wykonuję muzykę dawną z Średniowiecznej Europy, stare pieśni hiszpańskie i galicyjskie, oraz własne kompozycje inspirowane folkiem, rockiem i muzyką dawną. Susana mówi płynnie po Polsku i coraz lepiej po kaszubsku, jest sympatykiem i członkiem Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego Oddział Sulęczyno.
  Początek programu rozpoczyna się w Kartuzach, gdzie Antonio Montero Diaz -prowadzący oraz Daniel Leal Gallardo - kamerzysta zachwycili się Kolegiatą Kartuską oraz widokami na przepiękne jeziora w drodze do Sulęczyna. W ośrodku kultury gości powitał dyrektor Zbigniew Zarzycki, pracownik kulturalno-oświatowy Agnieszka Błaszkowska oraz prezes ZKP-Oddział Sulęczyno Jan Gruchała, który bardzo obrazowo opowiedział o tradycjach kaszubskich, historii i języku. Nie zabrakło też kaszubskiej tabaki, która była nowym doświadczeniem dla Hiszpanów. Goście byli bardzo zadowoleni ze spotkania i otwartości ludzi z GOK-u.
  Ostatnim punktem programu była wizyta w Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Na zakończenie Antonio i Daniel z kosztowali kaszubskiego obiadu. Hiszpanom bardzo smakowała regionalna kuchnia. Program będzie dostępny za dwa miesiące w telewizji hiszpańskiej jedynka przez internet, oraz na youtube.

  Kilka zdjęć z nagrańTELEWIZJI KASZUBSKIEJ NA KASZUBACH 

   

  Czytany 385 razy