Wielkość tekstu

  W dniu 16 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Podjazach odbył się Wojewódzki Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głosem Inki”. Celem konkursu było popularyzowanie piosenek i pieśni zawierających treści patriotyczne, stanowiących ważny element narodowego dziedzictwa. Była to także doskonała okazja dla uczniów do rozwijania swoich zdolności muzycznych i zaprezentowania ich przed publicznością.

  Geneza powstania konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej wiąże się z corocznymi obchodami nadania imienia Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „INKA”, bohaterskiej sanitariuszki. Pierwotnie był to konkurs o zasięgu gminnym. Jednak duże zainteresowanie naszych uczniów tym konkursem oraz wysoki poziom muzyczny, jaki reprezentowali – zainspirował nas do rozszerzenia zakresu konkursu o inne szkoły. Ten fakt zainicjował nas aby wpisać go do wojewódzkiego kalendarza imprez w celu dotarcia do jak największej grupy uczniów i ich nauczycieli.

  Uczestnicy wykonywali po jednym utworze o treści patriotycznej. Odpowiedzialnymi za przygotowanie i przebieg konkursu były: Natalia Hebel, Anna Krawiec i Patrycja Szymichowska. Do konkursu przystąpiło 59 wykonawców z 20 szkół podstawowych z terenu województwa. Zgromadzeni mogli wysłuchać rozmaitych interpretacji doskonale znanych pieśni i piosenek patriotycznych. Po przesłuchaniach profesjonalne Jury konkursowe w składzie w składzie: dr Sławomir Bronk – przewodniczący, p. Paweł A. Nowak oraz p. Edyta Gawin ogłosiło werdykt.

  W kategorii klas I – III zwyciężyła:

  I miejsce - Alicja Zaborowska - SP w Sierakowicach (opiekun Karina Wenta),

  II miejsce – Michalina Muzioł – SP w Czersku (opiekun Piotr Gliszczyński, Beata Drewczyńska),

  III miejsce – Aleksandra Radkowska – SP w Baninie (opiekun Hanna Pek).

  W kategorii klas IV – VI zwyciężyli:

  I miejsce - Jędrzej Klinkosz – SP w Szymbarku (opiekun Grzegorz Brylowski),

  II miejsce - Marcelina Urban – SP w Kamienicy Królewskiej (opiekun Dominika Formela),

  III miejsce - Aleksandra Kowalczyk – SP w Starej Kiszewie (opiekun Elwira Galant).

  Natomiast wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: Agnieszka Tusk, Patrycja Markowska – SP w Baninie (opiekun Małgorzata Pińska), Bogna Knuth – SP w Czersku (opiekun Piotr Gliszczyński, Beata Drewczyńska), Klara Wysocka – SP w Szymbarku (opiekun Grzegorz Brylowski).

  W kategorii klas VII – VIII i III gimnazjum zwyciężyli:

  I miejsce - Maciej Smentoch – SP w Borku Kamiennym (opiekun Jadwiga Karczewska),

  II miejsce - Hanna Bartosiewicz – SP w Bytowie (opiekun Danuta Rekowska-Rezmer),

  III miejsce - Robert Kulaszewicz SP w Podjazach (opiekun Natalia Hebel).

  Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: Anna Cyperska – SP w Sierakowicach (opiekun Wioletta Kuczkowska), Oliwia Gronowska – SP w Linii (opiekun Marcin Mielewczyk).

  Laureatom nagrody wręczyli: Barbara Lis-Driwa – Dyrektor szkoły w Podjazach, Danuta Karcz-Karczewska – Sekretarz Gminy Sulęczyno, Kazimierz Gliniecki – Przewodniczący Rady Gminy w Sulęczynie oraz Zbigniew Zarzycki – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. Na zakończenie głos zabrała również pani Sekretarz Gminy Sulęczyno, która swoim wystąpieniem podkreśliła rolę pieśni patriotycznej w kształtowaniu narodowej tożsamości Polaków.

  Bardzo gorące podziękowania należą się sponsorom, którzy wsparli organizatorów i ufundowali nagrody: Wydziałowi Edukacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach, Panu Zbigniewowi Zarzyckiemu – Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie, Andrzejowi Potrac - Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sulęczynie, Państwu Violecie i Piotrowi Mrozowiczom - właścicielom firmy SCANDPOL w Sulęczynie, Oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Andrzejowi Drywa i Damianowi Drywa – właścicielom Hotelu KISTON, Halinie Buchacz i Grzegorzowi Kuli – właścicielom piekarni GRAHAM w Sierakowicach, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Sierakowicach, Sławomirowi Berenthal – właścicielowi hurtowni HELIOS w Sierakowicach, Wojciechowi Pobłockiemu – właścicielowi piekarni w Sulęczynie, Jackowi Pladze – właścicielowi Parku Edukacyjnego Zoo Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie, Karolinie Grzenkowicz – Kotłowskiej – właścicielce Przedsiębiorstwa Handlowego „Libra” w Sierakowicach, Tadeuszowi Parackiemu – właścicielowi P.P.H.U. Ted EXPERT w Sierakowicach.

  Dziękujemy serdecznie za udział w konkursie i gratulujemy laureatom!

  Fotorelacja: KONKURS "GŁOSEM INKI" 

   

   

  Czytany 405 razy